learn Network 3

 

یک پروژه از کجا آغاز می شود و به کجا ختم می شود؟

 

اگر که بخواهیم یک پروژه را راه اندازی کنیم ازRFP  شروع شده و به WBS ختم می شود.

RFP(request for proposal) در واقع همان درخواست برای پیشنهاد می باشد

LOM (list of material)  لیستی که حاوی مواردی است که مورد نیاز ما می باشد.

LOP(list of price) لیستی که حاوی قیمت ها می باشد.

WBS (work breack scheduel) زمانبندی کار می باشد.

 

 

بستر passive و active در شبکه

 

 اولین قدم در اجرای یک شبکه  بستر passive آن می باشد داخل شبکه دو اصطلاح وجود دارد.

 1. Passive: بستر سخت افزاری شبکه را گویند.
 2. Active: بحث سرویس دهی درون شبکه را گویند.

حال باید این موضوع را در نظر بگیریم که در بستر passive  چه چیز هایی را لازم داریم؟

فرض کنید می خواهیم که یک شبکه ی star  را داشته باشیم.

 اولین چیزی که خیلی مهم است این است که سوئیچ یا hub که انتخاب کرده ایم چند پورت داشته باشد و مهمترین آیتم در این قسمت. تعداد node ها می باشد.

دومین سوالی که پیش می آید این است که در هر طبقه چند Node داریم که بتوانیم با توجه به آنها سوئیچ مورد نظر خود را انتخاب کنیم.

نکته قابل توجه این است که کابل های twisted   حداکثر فاصله ای را که support  می کنند 100 متر می باشد.

در واقع فاصله ی pc تا سوئیچ نباید بیشتر از 100 متر باشد زیرا در این صورت ایجاد مقاومت می کند و باعث می شود که اطلاعات از بین برود.

مرحله ی بعدی این است که در داخل هر طبقه مشخص کنیم که سوئیچ را باید در کجا قرار دهیم پس باید از تمام pc ها یک کابل تا سوئیچ بکشیم. در اینجا احتیاج داریم تامتراژ کابل را محاسبه کنیم.

که براساس نقشه ی اتوکد ساختمان می توان آن را مشخص کرد.

در مرحله ی بعدی برای قرار دادن سوئیچ در جای مناسب از وسیله ای به نام RACK استفاده کنیم.

RACK چیست؟

 

 

انواع کابل ها

 

 

کابل ها به دو دسته تقسیم می شوند:

1-کابل های  cooper  (مسی) که این نوع کابل ها به دو دسته ی  twisted pair وcoaxial تقسم بندی می شوند.

دو مزیت کابل های مسی:

 1. انعطاف پذیری زیادی دارند
 2. ارزان هستند.

2-کابل های fiber optic یا فیبر نوری

 

 

کابل کواکسیال Coaxial Cable

 

این نوع کابل امروزه به عنوان بیشترین کابل استفاده شده در شبکه ها به حساب می آید و یکی از مهمترین محیط های انتقال در مخابرات کابل کواکسیال و یا هم محور می باشد و دلایل زیادی برای استفاده وسیع از آن وجود دارد. کابل coaxial تقریبا گران، سبک، انعطاف پذیر و برای کار کردن بسیار آسان میباشد. در ساده ترین شکل آن کابل coaxial تشکیل شده است از یک هسته ساخته شده از مس خالص که توسط روکشی پوشیده شده است ، یک روکش فلزی توری مانند و یک روکش بیرونی. هسته کابل coaxial حامل سیگنالهای الکتریکی میباشد که درواقع همان اطلاعات ما را تشکیل میدهد. این هسته سیمی میتواند تک رشته ای یا بصورت چند رشته ای باشد. اگر بصورت تک رشته ای باشد معمولا جنس آن از مس است.هسته توسط یک عایق پوشیده شده است که آن راا از توری سیمی موجود در کابل جدا مینماید. توری سیمی زمین مدار میباشد. و سیگنالهای الکترونیکی گذری از هسته را در مقابل noise و crosstalkمحافظت مینماید.

Crosstalk چیست؟

عبارت است از سیگنالی که به علت عبور جریان از سیمهای اطراف در هسته ایجاد میشود. همواره هسته و توری سیمی باید توسط عایق از همدیگر جدا گردند، در صورتی که در نقطه ای از سیم همدیگر را لمس کنند. کابل اتصال کوتاه شده است و noise به درون سیم مسی هسته راه پیدا میکند که این باعث تخریب اطلاعات میگردد.

کل این مجموعه توسط یک روکش بیرونی غیر هادی که معمولا از پلاستیک یا تفلون ساخته میشود پوشیده میگردد. کابل coaxial مقاومت بیشتری در مقابل افت سیگنال نسبت به کابلهایtwisted-pair دارد. به دلیل مقاومت کابل coaxial این کابل انتخاب خوبی برای فاصله های دورتر و سرعتهای بالاتر انتقال اطلاعات توسط دستگاههای ارتباطی میباشند.

کابل Coaxial به دو دسته تقسیم می شود:

1-thin net:

این نوع کابل کواکسیال قابل انعطاف است و قطر آن در حدود 25/0 اینچ می‌باشد. از آنجا که Thinnet نرم و انعطاف‌پذیر است و کارکردن با آن هم آسان می‌باشد. تقریباً در تمام شبکه‌ها می‌تواند مورد استفاده قرارگیرد. در شبکه‌هایی که از Thinnet استفاده می‌کنند، کابل مستقیماً به کارت شبکه متصل می‌شود  نوع نازک کابل کواکسیال می‌تواند سیگنال‌ها را تا فاصلة تقریبی 185 متر (607 فوت) ارسال کند، بدون آن که تضعیف شوند.  سازندگان کابل، در مورد طراحی متفاوت کابل‌ها به توافق رسیده‌اند، کابل Thinnet جزء کابل‌های خانوادة RG-58 بوده و دارای امپدانس 50 اهم است. امپدانس، مقاومت سیم در برابر جریان متناوب است. تفاوت اصلی میان کابل‌های خانوادة RG-58 هستة مسی در مرکز آنهاست. این هسته می‌تواند به صورت یک مفتول یا چند تار به هم تابیده باشد.

2-thick net

این نوع کابل، کواکسیال انعطاف‌پذیر و قطر آن در حدود 5/0 اینچ است. گاهی اوقات به کابل Thicknet اترنت استاندارد نیز گفته می‌شود. زیرا اولین نوع کابل کواکسیال بود که در معماری شبکه معروف Ethernen به کار برده شد. هستة مسی این کابل کواکسیال ضخیم‌تر از نوع نازک آن است. البته این روزها از این کابل به ندرت استفاده می‌شود و در موارد استثناء به عنوان ستون مهرة شبکه به کار می‌رود .هر چه هستة ضخیم‌تر باشد، سیگنال می‌تواند مسافت طولانی‌تری را بپیماید. بنابراین کابل Thicknet نسبت به ‏Thinnet سیگنال‌ها را در مسیرهای طولانی‌تری هدایت می‌کند.  نوع ضخیم کابل کواکسیال می‌تواند سیگنال‌ها را بدون تضعیف تا فاصله 500 متر (حدود 1640فوت) انتقال دهد. بنابراین با توجه به قابلیت Thicknet در پشتیبانی عمل انتقال داده‌ها در مسافت‌های طولانی، از آن به عنوان ستون اصلی برای اتصال شبکه‌های Thinnet کوچکتر به یکدیگر استفاده می‌شود.برای اتصال شبکه‌های کوچک Thinnet به شبکه‌های Thicknetاز وسیله‌ای به نام ترنسیور استفاده می‌ شود.

  ترنسیور طراحی شده برای Ethernet و Thicknet شامل یک رابط به نام Vampire tap می‌باشد. این رابط دارای سوزن‌هایی است که توسط آنها به هستة کابل متصل می‌شود.

Attenuation چیست؟

به کاهش توانایی سیگنال وقتی در حال عبور از کابل میباشد attenuation گفته می شود. هر چه کابل ضخیم تر باشد مقدار کاهش توان سیگنال در آن کمتراست در نتیجه می توان در کابل هایی با قطر بیشتر سیگنال را در مسافت دورتری انتقال داد.

با توجه به اینکه سیگنالها در هنگام عبور در طول کابل تضعیف می شوند  و توان آنها کاهش می یابد. همواره برای انتقال داد ه ها در مسیر های بلند تر  از تجهیزاتی به نام repeater استفاده می شود.

برای مثال در کابل  thin در هر 185 متر نیاز به یک تقویت کنده سیگنال وجود دارد اما در کابل thick  در هر 500 متر باید سیگنال را توسط  repeater  تقویت کرد.

مزایای کابل های کواکسیال :

1-قابلیت اعتماد بالا

2-ظرفیت بالای انتقال حداکثر پهنای باند 300 مگا هرتز

3-دوام و پایداری خوب

4-پایین بودن مخارج نگهداری

5-قابل استفاده در سیستم های آنالوگ و دیجیتال

6-هزینه ی پایین در زمان توسعه

7-پهنای باند نسبتا وسیع که مورد استفاده اکثر سرویس های مخابراتی از جمله تله کنفرانس صوتی و تصویری قرار میگیرد.

معایب کابل کواکسیال:

 1. مخارج بالای نصب
 2. نصب مشکل تر نسبت به کابل های به هم تابیده
 3. محدودیت فاصله
 4. نیاز به استفاده از عناصر خاص  برای انشعابات

کانکتور استاندارد برای کابل های کواکسیال

Bnc connector

 

Bnc t connector

 

Bnc barel connector

 

 

 

 

کابل های twisted pair

 

کابل های twisted pair از نظر ساختار کاملا متفاوت  از کابلهای دیگر می باشند و در آن به جای انتقال اطلاعات بر روی یک سیم از چند رشته سیم استفاده شده است.

در کابل های twisted pair هر رشته سیم دارای یک روکش رنگی نازک  و تمام رشته  به همراه هم در پوششی پلاستیکی قرار داردولی در بعضی از مدل ها این کابل در لایه های محافظ دیگری نیز قرار دارد.

انواع کابل های twisted pair

کابل های   UTP  یا (unshield twisted pair) معمولا در محیط هایی استفاده می شود که نویز وجود  نداشته باشد.

 کابل های مسی که از چند رشته به هم تابیده شده تشکیل شده اند را با نام UTP می شناسند که از انواع مختلفی تشکیل شده است که  تفاوت عمده آنها در فرکانس وسرعت انتقال انها می باشد .از کابل های فوق، علاوه بر شبکه های کامپیوتری در سیستم های تلفن نیز استفاده می گردد  شش نوع کابل UTP متفاوت وجود داشته که می توان با توجه به نوع شبکه و اهداف مورد نظر از آنان استفاده نمود. کابل CAT5، متداولترین نوع کابل UTP محسوب می گردد. وقتی که twisted ها را باز می کنیم رشته های به تابیده شده را می بینیم  که به دلیل از بین بردن noise می باشد زیرا وقتی که جریان می گذرد شار مغناطیسی ایجاد می کند  و بر آیند آنها صفر می شود  و باعث می شود که مسافت بیشتری طی شود.

 انواع کابل های UTP

 

 

 

 

گروه (CAT1,CAT2,CAT3,CAT4,CAT5,CAT6)

از cat2  تا cat 7 همگی 4 زوج 8 رشته دارند.به غیر ازcat1 که 2 زوج یعنی 4 رشته دارد. و تفاوت آنها در bitrate یعنی سرعت انتقال می باشد

از کابل های CAT1، به دلیل عدم حمایت ترافیک مناسب، در شبکه های کامپیوتری استفاده نمی گردد.از CAT1 به این دلیل که تنها می تواند صدا را انتقال دهد، در خطوط تلفن  استفاده می شود.

از کابل های گروه CAT2 تا CAT7 در شبکه های رایانه ای استفاده می گردد.این کابل ها  قادر به حمایت از ترافیک تلفن و شبکه های کامپیوتری می باشند.

گروه

سرعت انتقال اطلاعات

موارد استفاده

CAT1

حداکثر تا یک مگابیت در ثانیه

سیستم های قدیمی تلفن ، و مودمISDN

CAT2

حداکثر تا چهار مگابیت در ثانیه

شبکه هایTOKEN RING

CAT3

حداکثر تا ده مگابیت در ثانیه

 شبکه های TOKEN RINGو BASE-T

CAT4

حداکثر تا شانزده مگابیت در ثانیه

شبکه های TOKEN RING

CAT5

حداکثر تا یکصد مگابیت در ثانیه

اترنت ( ده مگابیت در ثانیه )، اترنت سریع ( یکصد مگابیت در ثانیه )

و شبکه های TOKEN RING (شانزده مگابیت در ثانیه)

CAT5e

حداکثر  تا یک هزار مگابیت در ثانیه

شبکه های Gigabit ethernet

CAT6

حداکثر  تا یک هزار مگابیت در ثانیه

شبکه های Gigabit ethernet

CAT7

حداکثر  تا ده هزار مگابیت در ثانیه

شبکه های Gigabit ethernet

در کابل های cat7   noise  به حداقل رسیده و خلوص مس نیز بالا می رود.پر کاربردترین دسته، +Cat 5e است که هم قادر به پشتیبانی از سرعت 100 است و هم سرعت 1000. همان طور که می دانید یکی از مهمترین اصول در طراحی شبکه، به روزرسانی شبکه است. بنابراین اگر هم صاحب پروژه از شما سرعت 100 را در خواست کرد، شما باید از این نوع کابل استفاده کنید تا در آینده، بازهم مقدار زیادی هزینه برای تعویض کابل ها رو دست فرد نگذارد.

در  انواع CAT6 و CAT7به این دلیل که قطرکابل  بیشتر است کانکتور آنها از نوع RJ45 مخصوص می باشد. به خاطر همین بیشتر بودن قطر، مقاوت این کابل ها کمتر است و به همین دلیل برد آنها هم بیش از 100 متر است.

تفاوت های مابین cat5 و cat6

از جمله تفاوت های مابین کابل های cat5  و cat6 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در کابل های cat6  بین هر دو زوج سیم فویل قرار داده شده است تا امر نویز گیری بهتر انجام گیرد.
 2. در کابل های cat6 قطر کابل افزایش پیدا کرده است.
 3. افت ولتاژ cat6 تا حد چشم گیری پایین تراز cat5 می باشد.
 4. این نوع کابل ها در واقع cat6 برای مسافت های طولانی بهتر است.

UTP ساده ترین ، ارزانترین و در عین حال سریعترین رسانه ارتباطی برای کاربران خانگی و اداری می باشد. نازک و صدمه پذیر است و هم چنین نویزهای الکترومغناطیسی روی آن تاثیر منفی می گذارند استفاده از غلاف محافظ هزینه را افزایش می دهد.

(shield twisted pair)STP:

دور تا دور آن یک shild فلزی قرار می گیرد  برای جلوگیری کردن از noise الکترو مغناطیس  و crosstalk

Crosstalk چیست؟: زمانی که از یک سیستم یک جریانی عبور می کند یک خاصیت ارتقایی در آن به وجود می آید این خاصیت ارتقایی بر روی سیستمی که در نزدیکی  این خاصیت ارتقایی وجود دارد تغییراتی را ایجاد می کند.


STP در مقابل نویز مقاومت بیشتری دارد اما نیاز به صرف هزینه بیشتری دارد عموما برای ارتباطات با فواصل بسیار کوتاه ولی با سرعت بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 (foile twisted pair)FTP 

 

 

 

 

کابلهای FTP  (زوج سیم بهم تابیده زرورق دار ) شکل پیشرفته UTP می باشند , که دارای فن آوری پوشش ترکیب شده است و سرتاسر آن با یک مغزی فلزی سرتاسری یا زرورق پوشانده شده است.

foile  shield twisted pair)SFTP)

 

foile  shield twisted pair)SFTP)

 

 

 

 

شرکت های بزرگ در شبکه LAN، کابل CAT6 از نوع UTP را برای مسافت های زیر 100 متر و برای بالاتر از 100 متر از نوع SFTP استفاده می کنند.

مزایای کابل های بهم تابیده

  سادگی و نصب آسان انعطاف پذیری مناسب دارای وزن کم بوده و براحتی بهم تابیده می گردند

معایب کابل های بهم تابیده : تضعیف فرکانس بدون استفاده از تکرارکننده ها ، قادر به حمل سیگنال در مسافت های طولانی نمی باشند. پایین بودن پهنای باند بدلیل پذیرش پارازیت در محیط های الکتریکی سنگین بخدمت گرفته نمی شوند. کانکتور استاندارد برای کابل های UTP ، از نوع RJ-45 می باشد. کانکتور فوق شباهت زیادی به کانکتورهای تلفن (RJ-11) دارد. هر یک از پین های کانکتور فوق می بایست بدرستی پیکربندی گردند.

 

 

کابل های فیبر نوری

 

       

 

جنس این کابل ها از شیشه می باشد پس رسانای نور می باشند در نتیجه دیگر  نویز نداریم. در این صورت طول بیشتری را می توانیم  ساپورت کنیم  قاعدتا در این حالت فاصله ی یک  node با  node دیگر بیشتر از 100 متر می باشد.

مزایای این نوع کابل ها

امنیت بیشتری را دارند زیرا noise  موجود نمی باشد.پهنای باند و سرعت انتقال اطلاعات نیز بالاتر است.

اگر بخواهیم بین دو نقطه که از یکدیگر فاصله ی دوری دارند ارتباط برقرار کنیم و به دنبال پهنای باند بالایی هستیم و امنیت بالاتر  بنابر این نباید از کابل های مسی استفاده کنیم  و به سراغ  کابل های فیبر نوری می رویم  اما دو نقص در کابل های فیبر نسبت به کابل های مسی موجود است.

 1. قیمت کابل های فیبر نوری نسبت به کابل های مسی بیشتر است.
 2. انعطاف پذیری

 

 

 

تفاوت کابل ها :

Single mode:

 در واحد زمان یک سیگنال را از خودش عبور می دهد و این باعث می شود که طول بیشتری را ساپورت کند.در مدل single mode نور به صورت مستقیم به درون هسته ی مرکزی تابیده می شود .

Multimode :

در واحد زمان چندین سیگنال را از خودش عبور می دهد و فاصله ای را که support می کنند نسبت به singlemode ها کمتر است.

انواع single mode:

8 میکرون و 9 میکرون می باشد.

 برای افزایش طول کابل باید از یک تقویت کننده به نام EDFA استفاده کنیم.

انواع multimode

62.5 میکرون ,  و 50میکرون می باشد.

Single mode ها  گران تر از multi mode ها هستند و معمولا برای محیط های outdoor  استفاده می شوند.

 

 

 

انواع multi mode ها و single mode ها:

Anti rodent

(ضد جونده)

Anti wather (ضد آب)

Armed  (مسلح)

نکته قابل توجه این است که فیبر های نوری به هیچ طریقی قطع نمی شوند البته اگر از آنها در محیطی مناسب استفاده شده باشد.و معمولا قطعی در فیبر به دلیل خرابی در پورت می باشد.به پورتی که بر روی سوئیچ ها می باشد و فیبر نوری را ساپورت می کند SFP گفته می شود.قبلا پورتی به نام GBic وجود داشت اگر سوئیچ پورت فیبر نداشت باید از یک connector استفاده کنیم که از یک طرفبه فیبر نوری متصل می شود و نتیجه ی این convert کابل مسی می باشد. در واقع همان Ethernet را به ما می دهد.اما قیمت این convert خیلی زیاد می شد.در هنگام قطعی باید ابتدا پورتی که فیبر به آن متصل شده است را چک کنیم آیا این port  خاموش است یا خیر ماژول سوخته است یا سالم است.

مورد بعدی که در فیبر نوری مهم است طول موج نور می باشد خیلی از وقت ها سوئیچ تهیه می کنیم و زمانی که فیبر را به آن متصل می کنیم ماژول می سوزد.باید در مورد ماژول این را در نظر بگیریم که تا چه طول موجی را support می کند وگر نه می سوزد.

اگر در دو سر فیبر نوری connector وجود داشته باشد به آن patch cord می گویند.

پیگتیل  : کابلهای آماده ای هستند که از یک سمت کانکتور فیبر در کارخانه وصل شده است و در داخل پچپنل به سر یکی از کابلهای لخت شده فیبر فیوژن می شود.

با توجه به روش distribution  نور در داخل فیبر نوری که در فیبر های single mode به صورت مستقیم انجام می پذیرد نیاز است فیبر های  از این نوع بیشتر از اندازه استاندارد تعییین شده  برای کابل خمش پیدا نکند.

تعریف لایه محافظ loose-tube:

در برخی از انواع فیبر نوری با توجه به اینکه تا حد امکان باید از  از خمیدگی بیش از حد هسته ی مرکزی  فیرنوری جلوگیری نماییم در لایه های محافظ فیبر از یک پوسته که دردرون آن یک نوع ژل مایع وجود دارد استفاده می شود.

این لایه اجازه می دهد که هسته ی مرکزی حد فاصل جدار در برگیرنده ژل معلق باشد  و در هنگام خمش با حرکت دادن کابل از فشار به هسته ی مرکزی جلوگیری می کند.

تعریف لایه ی محافظ tight buffered

 درون برخی از مدل های فیبر نوری  از یک لایه ی محافظ که رشته های باریک نخ نایلونی است استفاده می شود. این نخ های بسیار نازک نایلونی نیز محیطی مناسب را برای هسته ی داخلی فیبر ایجادمی کند.که امکان خمش فیبر بدون آسیب را در این منطقه ایجاد می کند.

به طور کلی فیبر های نوری به سه دسته ی اصلی تقسیم میشوند که عبارتند از :

Interconnect cables

Distribution cables

Breakout cables

کابل های interconnect :

برای ارتباط تجهیزات با یکدیگر ارتباط دارند.امکان خمش آن بسیار زیاد  و رویه ی آن پلاستیک نرم می باشد.

 این کابل ها معمولا درون rack برای انتقال patch panel با switch به کار می رود  و یا برای اتصال کامپیوتر های مجهز به کارت شبکه ی فیبر نوری با تجهیزات شبکه به کار میرود این نوع فیبر دارای دو رشته کنار هم می باشد که یکی از آنها برای ارسال و دیگری برای دریافت کاربرد دارد.

کابل های :distribution

برای ارتباط درون ساختمان از محل ورود کابل های backbone به ساختمان تا محل قرار گیری  تجهیزات اتصال مانند switch ها در rack استفاده می شوند  این نوع فیبر دارای توانایی خمش کمتری نسبت به

کابل های نوع قبل می باشد و تعداد زوج فیبر های درون آن زیاد است

کابل های breakout:

در این نوع فیبر که مدل ها و تعداد هسته فیبر های درونی آن متفاوت می باشد امکان خم کردن کابل وجود ندارد. این نوع کابل دارای تعداد زیادی زوج فیبر می باشد که برای مسیر های طولانی  و ارتباط بین مجموعه های اطلاعاتی کاربرد دارد.

مدل های مختلف آن برای زیر خاک یا برای زیر آب  دریا و دریاچه ها طراحی می شوند . رو به ضخیم و مقاوم و لایه های متعدد ازمشخصات اصلی این نوع کابل می باشد.

/ 0 نظر / 48 بازدید