Hub


هاب (Hub)چیست؟

 

کار اصلی این دستگاه اتصال دستگاههای موجود در شبکه برای ارتباط با یکدیگر و گرفتن سرویس می باشد.


HUB ها انواع گوناگونی دارند. آنها را با نوع سرعت و تعداد پورت شناسایی میکنند. مثلاٌ انواع 32 , 16 , 8 و .... پورته آن را می توانید در بازار پیدا کنید. همچنین بسته به نوع شبکه ای که در آن کار می کنید می توانید HUB مورد نظر خود را از نوع 10/100 یا 10/1000 و غیره انتخاب کنید.


هاب های 10/100 مخصوص شبکه های اترنت ( Ethernet ) و هاب های 10/100 مخصوص شبکه های Fast Ethernet می باشند. SHUB ها علاوه بر داشتن قابلیت های یک هاب دارای توانمندی دیگری بنام SWITCH می باشند. یعنی دارای قدرت تصمیم گیری بالایی هستند و می توانند با داشتن پورت اضافی یک اینترنت را به یک شبکه وصل کنند. یک هاب سرعت ارسال packet ها را بالا می برد و در صورت نرسیدن یک بسته آن را مجدداً ارسال می کند.


بسته های ارسالی از طرف client ها با آدرس مبدأ و مقصد وارد هاب می شوند و این هاب است که باخواندن آنها هریک را به مقصدخود هدایت می کند. انواع مختلف هاب عبارتند از : 3com , Rockwell , Compex , D-Link و... هاب نقش متمرکز کننده را در یک شبکه اترنت ایفا می کند. وقتی یک هاب بسته ای را در یکی از پورت های باقیمانده هم می رساند تا تمام کامپیوترهای LAN بتوانند کل ترافیک شبکه را ببینند.

 

/ 0 نظر / 23 بازدید