SMTP

 

پروتکل «SMTP» چیست؟ استانداردی برای ارسال پست‌الکترونیک


بیشتر افرادی که به کشورهای مختلف سفر می‌کنند سرور SMTPرا جهت افزایش امنیت پست‌های الکترونیکی‌شان به جای استفاده از سرور ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی استفاده می‌کنند. SMTP یا (simple mail transfer protocol) یکی از پروتکل‌های TCP/IP برای ارسال و دریافت نامه‌های الکترونیکی است. این پروتکل به دلیل محدودیت‌هایی در نگهداری نامه‌ها، معمولا با پروتکل‌های POP3 یا (post office protocol3) یا (internet message access protocol) IMAP استفاده می‌شود که برای کاربران امکان ذخیره نامه‌ها را روی یک سرور یا دانلود آنها را از سرور فراهم می‌کند. در حقیقت می‌توان گفت، SMTP برای ارسال نامه‌ها و POP3 یا IMAP برای دریافت نامه‌ها به کار می‌روند.

 

SMTP معمولا از پورت 25 برای ارسال نامه‌ها استفاده می‌کند. POP3 رایج‌ترین پروتکل استاندارد برای دریافت نامه‌ها به‌شمار می‌آید که از پورت 110 برای دریافت نامه استفاده می‌کند. در کنار این پروتکل IMAP هم وجود دارد.
تعداد زیادی سرور SMTP به صورت رایگان وجود دارد که می‌توان به خوبی از آنها استفاده کرد. مطالب زیر را جهت فهم بهتر این پروتکل مرور کنید.
SMTP پروتکلی است که جهت انتقال پست الکترونیکی استفاده می‌شود. این پروتکل استاندارد اینترنتی برای ارسال پست الکترونیکی در میان پروتکل‌های شبکه‌هاست. این تعریف جز تعاریف اولیه SMTP در علم شبکه بود و آخرین تعریف و نسخه به‌روزرسانی شده آن SMTP گسترش یافته (ESMTP) را شامل می‌شود. امروزه این پروتکل به طور گسترده استفاده می‌شود. SMTP یک پروتکل ویژه انتقال پست الکترونیکی است. به عبارت ساده‌تر، سرور SMTP، مانند وب سرور یک رایانه است که مانند مسیریاب عمل می‌کند. هنگامی که پیام‌های پست الکترونیکی از کاربران را دریافت می‌کند آنها را به گیرندگان مورد نظر می‌فرستند. سرورهای SMTP از پروتکل‌های ساده انتقال پست الکترونیکی یا برنامه ارسال پست الکترونیکی یونیکس استفاده می‌کنند. اغلب پیام‌ها باید از میان تعداد زیادی از سرورها عبور کنند تا به مقصدشان برسند.
قبل از برقراری ارتباط با افراد از طریق پست الکترونیکی لازم است دستوراتی برای تنظیم و آزمایش سرور SMTP و همچنین تغییراتی را در ISS اعمال کنید.
تنظیمات سرور SMTP
شما با استفاده از مراحل زیر می‌توانید خدمات سرویس SMTP نصب‌شده روی سیستم‌تان را فعال کنید. برای نصب خدمات SMTP به منوی شروع بروید و روی کنترل پنل کلیک کنید.
سپس روی «Add or Remove Programs» کلیک کنید.
در قسمت سمت چپ روی گزینه «Add/Remove Windows Components» کلیک کنید.
در محتوای فهرست گزینه «Application Server» را خواهید دید روی Application Server سپس روی Details کلیک کنید.
در این فهرست شما خدمات اطلاعات اینترنتی(IIS) را می‌بینید پس از کلیک روی آن، Details را کلیک کنید.
در زیر منوهای (IIS) گزینه SMTP را انتخاب و سپس ok را کلیک کنید. حال با انتخاب گزینه Next به مرحله بعد بروید. البته ممکن است لازم باشد که ویندوز سرور 2003 یا مسیر نصب شبکه را دنبال کنید. در آخر روی Finish کلیک کنید.
پس از نصب سرویس SMTP ، این سرور پیش فرض فعال می‌شود. ذخیره پیام در LocalDrive:\Inetpub\Mailroot واقع شده است. اگر برای اولین بار می‌خواهید تنظیمات جهانی برای سرور مجازی SMTP یا تنظیمات اجزا آن‌را پیکربندی کنید آشنایی با دستورات سرورSMTP لازم است. برخی از این دستورات عبارتند از:
HELO / EHLO: این دستوری جهت شناسایی فرستنده (client) به سرور SMTP است.
MAIL FROM: محل آدرس پست الکترونیکی فرستنده را مشخص می‌کند.
RCPT TO: با استفاده از این دستور آدرس گیرندگان پست الکترونیکی مشخص می‌شود.
DATA: شامل داده‌های واقعی (بدنه متن، ضمیمه و...) است.
RSET (RESET): این دستور مشخص‌کننده تراکنش پست الکترونیکی جاری، ارسال شده یا به‌طور غیرعادی خاتمه یافته است.
( VRFY (VERIFY: این دستوراز گیرنده برای تایید کاربر می‌پرسد.
HELP: با این دستور سرور اطلاعات کمکی را به فرستنده ارسال می‌کند.
QUIT: این دستور به این معنی است که سرور فضای تخصیص داده‌شده برای آن‌ را آزاد می‌کند.
سرور SMTP رایگان
تعدادی سرور SMTP رایگان برای ارسال پست الکترونیکی به‌طور مستقیم وجود دارد. بیشتر این برنامه‌ها کار پشتیبانی را انجام می‌دهند، برنامه‌هایی پست الکترونیکی مانند Outlook Express و Eudora از جمله این برنامه‌هاست که در میان کار با Outlook Express ساده‌تر است. امروزه یکی از سرورهای SMTP رایج، سرور SMTP جی‌میل است.
سرور SMTP برای مواقعی که شما در سفر هستید یا در مکان‌های عمومی به اینترنت دسترسی دارید، یا مجبور به ارسال پست الکترونیکی حجیمی هستید بهترین گزینه است زیرا این سرور، امنیت و پوشیدگی اطلاعات را تضمین می‌کند.

 

/ 0 نظر / 120 بازدید